Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mizerie porumbei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mizerie porumbei

Intr-o casa alaturata al carei acoperis este degradat au patruns o multime de porumbei .Problema este ca din aceasta cauza in curtea mea e permanent o mizerie de nedescris , fatada s-a distrus , acoperisul e plin de murdarie , un focar de infectie .

Cui pot sa ma adresez si cum se poate rezolva aceasta situatie care a devenit insuportabila .
Va puteti adresa proprietarului case stricate pentru a lua masurile necesare pentru repara stricaciunile si pentru alungarea pasarilor , primariei la care sunteti arondat teritorial,dar si Directiei Sanitar Veterinare locale..
Radu Gabrian, Mediator
Va multumesc foarte mult .

Proprietarul spune ca nu poate repara acoperisul ca nu dispune de suma necesara .
:D Porumbei...ma intreb cum ar putea fi alungati,( am incercat fara succes) deoarece si eu ma confrunt cu aceasta problema...vin de dimineata pe copertina terasei mele si , pe lange zgomotul infernal pe care-l fac, gasesc numai pene si tot felul de chestii...ei sunt draguti, dar oare exista vreo rezolvare ? sunt atat de multi si nu stiu daca problema ar fi de competenta primariei...eu m-am gandit ca acesti porumbei sunt un fel de pasari..comunitare :console:
@legally
In alte tari se alunga porumbeii cu ajutorul unei instalatii de curent electric de tensiune joasa ( ii electrocuta dar nu ii ucidea, ca sa ii sperie si sa nu se mai intoarca). E cam greu in Romania.
Hmm...eu una m-am resemnat deja...si marturisesc faptul ca n-as fi de acord cu asemenea masuri , desi este o problema a multora.Si sunt atat de multi, stau si pe jos, in parcare, printre masini..deseori sunt calcati de masini, prinsi de pisicile de la bloc.Totusi ei sunt ultima problema de care s-ar preocupa edilii...Eu m-am gandit sa instalez o sperietoare :D cum sunt cele pentru ciori :giggle: